Rakousko – Salzburg

Úterý

Po probuzení se nám ráno naskytl výhled vskutku okouzlující. Sněžení, bíle poprášená krajina, jen ten duben nám tam nesedí. Vynahrazujeme si to, co jsme postrádali v zimě. Po vydatné snídani proběhla cesta překvapivě klidně. Buď žáci ještě dospávali, nebo přehodnotili svůj názor na výklad o krajině, kterou jsme právě projížděli. Naštěstí přestalo sněžit a my jsme si mohli vychutnat romantickou projížďku lodí po Wolfgangsee. Ve fotogalerii můžete zkusit najít zvíře, které vytvořila příroda na skalním srázu. Pak už následovalo poznávání Solné komory. Městečko Hallstatt, které má méně obyvatel, než je žáků v naší škole, každoročně přivítá milion návštěvníků. Kromě krásného výhledu na jezero jsou turistickým lákadlem místní solné doly. Po výjezdu lanovkou jsme se převlékli do slušivých bílých stejnokrojů a vydali se do útrob skály. Ač byl zajímavý výklad o těžbě soli doplněn o krátké filmy a světelnou show, největším zážitkem se stala jízda po dřevěných skluzavkách a vláčkem úzkou důlní chodbičkou. Cestu z dolu nám znepříjemnil déšť a nemohli jsme si naplno vychutnat malebná panoramata. Stateční i tak s paní průvodkyní pokračovali procházkou po městě, ti méně nadšení se vydali po vlastní ose. Po příjezdu na penzion se vařilo, uklízelo, balilo a samozřejmě odpočívalo (řádilo).

Pondělí

V mrazivém ránu jsme pro nás nezvykle brzy vyrazili směr Rakousko. Projeli jsme podunajskou oblastí kolem průmyslového města Linz. U Salzburku, který byl naším cílem, nás přivítaly zasněžené vrcholky hor. Po obědě jsme navštívili interaktivní Muzeum přírody a techniky (Haus der Natur), kde jsme měli možnost zhlédnout expozice o vývoji člověka, vesmíru, minerálech nebo třeba podvodním životě. Nejvíce času žáci strávili v sále věnovaném kinetickým schopnostem člověka. Následovala procházka historickým centrem města po stopách místního rodáka W. A. Mozarta., při které zkušená paní průvodkyně zjistila, že není úplně jednoduché zaujmout někoho, kdo se tomu zuby nehty brání. Po nákupu nezbytných zásob na večer jsme unavení a natěšení dorazili do penzionu. V noci zjistíme, jak moc unavení všichni byli, nebo zda únava byla pouze předstíraná.

Program ke stažení ZDE.

Pokyny k zájezdu ZDE.

Seznam účastníků zájezdu ke stažení ZDE.