S knihou kolem světa

Chcete zmoudřet? Můj ty světě – otevřete knížku – čtěte! Jiří Žáček

V týdnu od 4. 4. – 8. 4. 2022 proběhne projektový týden pro I. i II. stupeň, Týden čtenářské gramotnosti, týden, kdy se žáci i učitelé v mnoha předmětech budou ještě intenzivněji než obvykle věnovat práci s různými druhy textů, zkoušet nové metody podporující čtenářskou gramotnost, užívat si radost a potěšení z četby.

Součástí je i soutěž Pátračka, ve které se děti pomocí nápověd snaží odhalit, jaká kniha či místo se za indiciemi skrývají.

Nápovědy najdou na padletech:

pro 2. – 5. ročník – https://padlet.com/lenka23/a0t0bqojbdxu9b20

pro 6. – 7. ročník – Pátračka – 6. a 7. ročník (padlet.com)

pro 8. – 9. ročník – Pátračka – 8. a 9. ročník (padlet.com)

(viz plakátky)

V pátek proběhne celoškolní happening Můj hrdina aneb s knihou do školy (viz plakátek).

Nedílnou součástí tohoto týdne je i výtvarná soutěž:

pro 1. stupeň

Kresba, malba

• Kolem světa do pohádky – kreslené pohádky, práce s textem, např. text stylizovaný do různých tvarů podobně jako kaligramy, některá slova nahradit obrázky (obrázky v textu)
  • Kde leží Knihozem, Bookland nebo Čteníkov? (pohlednice z neznáme země nebo města, kde jsou knížky, kam se podíváš)

Koláž, asambláž, objekt

• Kolem světa, ale čím? … kniha jako dopravní prostředek (výtvarné objekty – létající koberec, letadlo, balon, vlak)
  • Babylonská věž – objekt nebo koláž věže, z knih, slov, různých jazyků

pro 2. stupeň

Kresba, malba

• Světové metropole kaligramem (inspirace Apollinaire – Paříž, vlastní nebo vyhledané texty, básně…)
  • Hádej, kde jsem byl? (obrazové karty jednotného formátu asi A5 s hádankami na různá zeměpisná místa, hra se slovy, hlavolamy, viz. Luštěnky – př. Poděbrady „pod ě brady“)
  • Znáte knihomola? (z přírodopisného atlasu – jak vypadá, kde žije, čím se živí atd.)

Koláž, asambláž, objekt

• Kudy kolem světa? – (koláž nebo asambláž mapy světa nebo její části)
  • Z mého cestovního deníku (dvoustrana – dokreslovaná koláž, písmo, text)
  • List z encyklopedie největších světových autorů aneb Seznamte se, prosím! (výtvarné zpracování vybraných autorů z různých kontinentů, kresba, dílo, koláž, text)

Týden čtenářské gramotnosti se prolne i do dalšího týdne, ve kterém ve dnech

12. – 13. 4. 2022 proběhne tradiční Knižní Sekáč aneb Kniha z druhé ruky.

Plakátky ke stažení zde:

Happening