ŠvPř Churáňov – 6.C,D a 7.D,E

Děti již vyrazily směr Rudná, dorazit by měly mezi 12,30-13,00 hodinou.

Kontaktní telefonní číslo ….. 734 202 388

ČTVRTEK: Ve čtvrtek ráno jsme se vypravili na nedalekou rozhlednu.

Odpoledním programem byl etapový závod se stanovišti, na nichž byly připraveny rozmanité úkoly. Večerní program byl tvořen scénkami na téma „Škola v přírodě očima instruktorů“. Děti si po večeři v jednotlivých skupinách připravily s vynaložením velkého úsilí a akustických efektů výstupy, které opravdu stály za to. Podle reakcí přítomných instruktorů bylo znát, že udeřily hřebíček na hlavičku. Jedna ze scének dokonce obsahovala vnitřní řeč instruktora. Herec, který ho předváděl, měl pobočníka s rukama v mikině a s nápisem mozek na čele a ten pronášel to, co nikdy nezaznělo nahlas. Následovalo slavnostní vyhodnocení s předáváním diplomů a diskotéka.

K obědu děti měly mletý řízek s bramborovou kaší a k večeři buchtičky se šodó.

STŘEDA: Dnes bylo opět pěkné počasí.

Dopoledne jsme se vydali na exkurzi do Meteorologické stanice Churáňov. Děti si vyslechly přednášku a prohlédly si všechny meřicí přístroje. Zajímavé bylo porovnání nových automatických aparatur s původními, které se používaly dřív a které dosud slouží jako záloha a občasná kontrola, zda ty nové měří přesně. Upoutaly i informace, jak se odhaduje pokrytí oblohy mraky. Tento parametr dosud měřit nejde. Náš hostitel dětem ukázal také fotografie meteorů, které jsou na Churáňově pořizovány, a vysvětlil jim, co vše se z nich dá vyčíst.

Odpolední program spočíval v softbalu a piškvorkách. To byla rozřazovací kola. Po večeři se všichni ozdobili bojovými barvami, vymysleli povzbuzovací pokřiky a vydali se fandit a podporovat reprezentanty svých skupin, kteří se prodrali do finále.

K obědu byla rajská omáčka s přírodním karbanátkem a s knedlíky nebo těstovinami, k večeři rybí filé s bramborem.

ÚTERÝ: Počasí nám dnes přálo. Bylo ideální; příjemné teplo přímo lákalo k pohybu na čerstvém vzduchu a vánek se jen chvílemi pokusil stát se větrem.

Dopoledne jsme vyrazili na přírodopisnou vycházku na rašeliniště. Paní učitelka ji doprovodila povídáním o významu takového biotopu, lišejnících, masožravých rostlinách nebo různých druzích mechu a děti je vyhledávaly a prohlížely si je. Některé si na místě i založily sbírku rašeliništních vzorků a dva chlapci se rozhodli vlastní nohou, ponožkou a botou experimentálně ověřit, do jaké míry je v lokalitě přítomno typické bahno.

Odpoledne a večer se děti věnovaly hrám a soutěžím. Byl to složitý systém úkolů založených na pohybu, ale skládaly se přitom i básně, kombinovaly se prostě různé druhy úsilí. Leckdo si zaveršoval docela rád, chvíli si lámat hlavu a dát odpočinout nohám nebylo nepříjemné.

K obědu měly děti masovou směs se zeleninou a fazolemi s rýží, k večeři bramborový guláš.

(Poznámka: Odkazy na fotografie jsou zasílány zprávou v bakalářích. Odkaz je nutné zkopírovat a vložit do adresního řádku internetového prohlížeče.)

PONDĚLÍ: Cesta proběhla hladce a přes malé zdržení v důsledku silného provozu kolem Prahy jsme dorazili v pořádku a včas. Děti se ubytovaly a poobědvaly. K obědu byl kuřecí vývar a vepřové na paprice s těstovinami. Odpoledne se děti rozdělily do čtyř skupin napříč třídami a absolvovaly odpolední seznamovací, herní a sportovní aktivity. Po večeři (zapečené brambory s uzeným masem) následoval večerní program.

Děti dost zaujaly trezory v hotelových pokojích. Sice jsme je upozornili, aby je raději nepoužívaly, protože se můžou zablokovat, ale kolem osmé to „vyšlo“. Paní recepční se dostaví až v pátek, takže první archivní bonbony jsou na světě…