Limanda drsná nebo také jazyk žlutoploutvý je platýsovitá ryba. Její obliba v poslední době roste díky jejímu pevnému plátkujícímu bílému masu a jemné, mírně nasládlé chuti. Limanda postrádá typickou chuť rybiny a může tedy zachutnat i těm, kteří jinak ryby příliš nevyhledávají. Hodí se ke smažení, pečení i přípravě v páře.
Ryba limanda, je druh evropské mořské ryby z řádu platýsů. V českém prostředí se jí říká také citronový jazyk nebo falešný mořský jazyk. Právě s mořským jazykem se často zaměňuje, protože vypadá podobně i podobně chutná, avšak pravý mořský jazyk žije v teplejších mořích. Oproti tomu se rybě limandě obecné daří ve vodách chladnějších, a tak se vyskytuje v Atlantském oceánu a Severním a Bílém moři.
Platýs limanda vypadá podobně jako jiné druhy ryb z řádu platýsovitých. Vyznačuje se tělem dlouhým až 40 centimetrů, které má nesouměrný diskový tvar. Ryba limanda má velmi drobné šupinky a miniaturní ústa. Z horní strany je tělo limandy zabarvené do žluté až hnědé barvy, ze spodní částí pak má tělo bílou barvu. Dospělé limandy v mořích konzumují malé rybky, korýše a červy.
Pokud na pultech obchodů narazíte na filety z platýse limandy, rozhodně neváhejte a alespoň jednou si je vyzkoušejte připravit. Zaujmou vás svou jemnou delikátní chutí. Maso obsahuje poměrně velké množství tuku, které je základem pro bohatou chuť. Navíc obsahuje Omega3 mastné kyseliny, které jsou zdraví prospěšné. Díky jemnému masu se nedoporučuje filety z limandy dochucovat výrazným kořením, které by jemnou chuť rybího masa přebilo.
Věříme, že si chuť platýse limandy oblíbíte a stane se běžnou součástí vašeho jídelníčku. Stejně jako jiné mořské ryby obsahuje řadu zdraví prospěšných látek, kvůli kterým by na našem jídelníčku měla být pravidelně.