Národní technické muzeum

Výlet ŠD5            21.03.2023

Muzeum, které je plné technických zázraků bylo tentokrát cílem dětí z oddělení ŠD5. Již ve škole jsme si četli a  vyprávěli o nekonečném vesmíru, planetách a kosmonautech. V technickém muzeu je expozice  Astronomie , ale také mnoho jiných expozic a exponátů, které chlapce a dívky zajímají a tak bylo jasné, že to vše musíme vidět na vlastní oči. V hlavní prohlídkové hale nás okouzlily obrovské rychlíkové parní lokomotivy. Za jednou z nich byl připojen prezidentský vagon, kterým cestoval TGM. Děti se vyfotily u naleštěných cestovních a závodních automobilových veteránů, ale také u slavné Tatry, ve které v r. 1988 Karel Loprais vyhrál soutěž „ Rally Dakar“. Viděli jsme také plachetnici, bezpočet kol, motocyklů a v prostoru zavěšených letadel, včetně stíhacího letounu z II. sv. války. Nechyběla ani helikoptéra a létající balón.

Děti znají současné dopravní prostředky, proto byly překvapené tím, jak vypadaly první stroje, které vznikaly před více než 100 lety, vyvíjely se do dnešní podoby a jejich vývoj samozřejmě nekončí.

V muzeu jsou ještě další tematické prohlídkové okruhy, které zaujmou širokou veřejnost, např.  Architektura a stavitelství, Televizní studio, Tiskařství, Měření času, Hornictví atd. Proto doporučujeme všem, aby se šli podívat na výsledky vynálezců, konstruktérů a následně lidí ve výrobě, kteří toto vše dokázali.

ŠD5 Weidenthalerová