PODZIMNÍ ČTENÁŘSKÁ LEKCE V DOMOVĚ SENIORŮ

Žáci naší školy na konci listopadu opět navštívili místní domov seniorů, aby si společně s klienty domova vyzkoušeli jednu takovou netradiční „hodinu češtiny“. Pracovalo se v týmech složených ze žáků 7. A a seniorů. Každý tým se musel propracovat náročnými úkoly k heslům z hledané tajenky. Celá lekce byla pojata jako cesta životem, proto si žáci nejprve s babičkami a dědečky povídali o tom, co nosili/nosí v aktovkách nebo batozích do školy.

Následující úkoly pak prověřily znalost vyjmenovaných slov a přísloví, orientaci v textu, schopnost rýmovat a řešit rébusy. Ač plnění úkolů nebylo pojato jako soutěž, v některých seniorech se přeci jen objevil soutěžní duch a touha mít úkoly vyřešené co nejrychleji. Vzhledem k tomu, že se v domově seniorů má konat ples, za vyluštěnou tajenku čekal na babičky a dědečky velký klíč k odemčení tanečního parketu. Byla opravdu radost sledovat, jak žáci se seniory krásně spolupracují, a věříme, že jim tato zkušenost přinesla spoustu pozitivních zážitků.

Několik poznatků od žáků:

„Líbila se mi spolupráce se seniory, protože si po té spoustě let pamatovali většinu vyjmenovaných slov. Myslím, že bychom to bez seniorů a jejich pomoci nedali dohromady.“

„Užila jsem si spolupráci a bylo to hezké zpestření dne.“

„Senioři, ke kterým jsme přišli, byli přívětiví, několikrát nás za práci pochválili a s radostí jsme pokračovali v úkolech dál. Říká se, že čím víc jsi starší, tím máš víc zkušeností, proto jsem měl velkou radost, když jsme měli plnit úkol s příslovími a babičky je všechny do jednoho znaly.“

„Dvě babičky byly mega sweet, jednu jsem na konci obejmula.“

„Upřímně jsem z toho měla strach, ale bylo to super. Spolupráci a plnění úkolů jsme si všichni užili.“

„Babičky povídaly o tom, jak chodily do školy za 2. světové války, bylo to moc zábavné a zajímavé.“

Petra Benešová, Gabriela Bařinová, Jitka Pavlisová