Kolik podob má Mona Lisa?

Vernisáž_Mona Lisa_2024 (youtube.com)

Ve školní galerii Déčko jsme 13. března slavnostně zahájili již třetí výstavu. Možná pamatujete, že první i druhá výstava byla věnována vždy jednomu významnému umělci, prvně Vincentu van Goghovi, v loňském roce zase Janu Zrzavému. Letos jsme se inspirovali pouze jedním jediným a jedinečným obrazem. Tajemný úsměv, upřený pohled, záhadná krajina – Ano, je to Mona Lisa, nejslavnější obraz všech dob. Obrazy tvořili v průběhu hodin výtvarné výchovy všichni žáci ze 7. ročníku.

Mona Lisa je též označovaná La Gioconda pravděpodobně podle jména dívčina manžela. Renesanční umělec Leonardo Da Vinci namaloval obraz na začátku 16. století. Dnes obraz vlastní francouzská vláda a je umístěn v Louvru v Paříži.

Kolik podob má Mona Lisa? Tajemná dívka je určitě nejčastěji citovaný, parodovaný a parafrázovaný obraz. Pokusili se o to slavní umělci především ve 20. století, ale nalezneme nespočet legrácek, fotomontáží, které jejich autory a diváky baví doteď. Mona Lisa jako Mr. Bean, princezna Lea, Sněhurka nebo mimoň. Našli jsme ji opravdu v nekonečně mnoho podobách.

Parafráze našich sedmáků ukazují Monu Lisu také v různých podobách a proměnách, ale zároveň jsme se pokusili obraz přetvořit třeba jen jinou výtvarnou technikou, nebo jej namalovat v nějakém stylu moderního umění. Obrazy žáci tvořili ve skupinách, dvojicích ale najdou se i jednotlivci. Průběh tvorby měl své kritické momenty. Některé obrazy se stále nechtěly vyklubat, zvolená technika se ukázala jako více náročná, než si žáci na začátku uvědomovali, a čas se krátil. Nicméně naši sedmáci jsou srdcaři a nás potěšilo, že když šlo do tuhého, termín se blížil, tak se většina tvůrců dokázala vzchopit, spolupracovat, a i třeba přijít ve svém volném čase obrazy dokončit. Výsledek opravdu stojí za to! Tvůrci na sebe mohou být právem pyšní.

Za kulturní program na vernisáži děkujeme Andree Frašové, pěveckému sboru Taktus a žákům naší školy.

Martina Iblová a Ladislava Vlčková