Galerie Déčko tentokrát s Janem Zrzavým

VIDEO KE STAŽENÍ ZDE.

Ve středu 5. dubna proběhla slavnostní vernisáž ve školní Galerii Déčko. V tomto výstavním prostoru se jedná již o druhou výstavu obrazů. Před rokem jsme zahajovali výstavu obrazů inspirovaných Vincentem van Goghem, které vytvořili letošní deváťáci. Nyní jsou v 1. patře budovy D k vidění práce žáků osmého ročníku. Inspirací tentokrát osmákům byl známý český malíř Jan Zrzavý.

K vidění jsou známá díla jako např. Přítelkyně, Spící lodě, Svatá večeře, Kavárna nebo Kleopatra II. – obraz nahé červené ženy sedící na zlatozelené draperii je jeden z nejznámějších obrazů Jana Zrzavého a na naší výstavě je ústředním motivem. Tento obraz byl v 8. ročníku jedním z témat pololetního projektu Aukce výtvarného umění, kdy určená skupinka nejdříve seznámila zbytek třídy s autorem i obrazem. Poté se celá třída věnovala výtvarné práci.

Každý získal jeden dílek reprodukovaného obrazu, který sloužil jako předloha pro výtvarnou tvorbu. Úkolem bylo určený motiv zvětšit a co nejvěrněji napodobit malbu. Důležité bylo zachovat správné proporce, styl malby a odpovídající barevnost.

Jan Zrzavý byl český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, který se narodil na konci 19. století. Jeho styl je založený na imaginaci a rozpoznatelný je v jeho obrazech vliv secesního symbolismu a impresionismu i kubismu.

Slavnostní vernisáž byla zajímavým kulturním zážitkem. Vizuální zážitek byl skvěle vyvážen hudbou, pěvecký sbor Taktus pod vedením paní učitelky Frašové k tématu zazpíval píseň Teď královnou jsem já. Samuel Havlín výborně zvládnul píseň Ostrava s vlastním doprovodem na akordeon, čímž nám připomněl Zrzavého vztah k Ostravsku. Nesmíme zapomenout zmínit a pochválit výborný doprovod na flétny a naše skvělé moderátory z řad osmáků, kteří nás provázeli celým programem. Na závěr nechybělo ani autorské čtení v podání Sáry Bejblové a Kláry Kuncové, které přečetly své příběhy inspirované právě obrazy Jana Zrzavého.

Všem účinkujícím moc děkujeme.

Jak už to tak na vernisážích bývá, po kulturním zážitku nechybělo ani drobné občerstvení pro účinkující i hosty.

O skvělou fotodokumentaci akce se postarala Gabriela Pausa, které také velice děkujeme!

Martina Iblová a Ladislava Vlčková (vyučující Vv)

FOTOGALERIE

Sponzoři a dárci

Zverimex Crazy Pet Rudná s. r. o.
Pomáháme školám k úspěchu
ELDATA pražská s.r.o.

Nenašli jste informace, které jste hledali?

Všechna práva vyhrazena. © 2021 Základní škola Rudná

Zápis do 1. tříd
2024 - 2025

Kliknutím na tlačítko budete přesměrováni na podstránku, kde naleznete informace k online zápisu do 1. tříd pro rok 2024/2025.