Děti z Rudné v ateliéru Olbrama Zoubka

Někdy se stane něco výjimečného, co vás pohladí po duši. Naší výtvarně-psychologické skupině takové pohlazení přichystala náhoda. Když jsme v říjnu byli na výletě na výstavě v Muzeu Kampa. Výstav jsme už měli možnost zažít hodně, ale tahle byla nevšední, abstraktně-realistická s vyprávěním, dotykem a přesahem.  Zcela náhodou jsme potkali dceru vystavujících umělců Polanu Bregantovou, která v současnosti zaštiťuje Nadační fond Kmentová Zoubek. Bylo to moc milé setkání, ze kterého vzešlo nekonkrétní pozvání do ateliéru jejího otce Olbrama Zoubka. Kontakt jsme si nepředali a z naší strany jsme nechtěli, jak se říká „tlačit na pilu“. Jakým ale bylo překvapením, když se paní Polana ozvala nám. Tak jsme tedy jeli na návštěvu.  

Ateliér Olbrama Zoubka najdete v Praze, kousek nad Karlovým náměstím. Paní Polana nás přivítala společně se sochařem Jakubem Grecem, který byl spolupracovníkem slavného sochaře a nyní pomáhá udržovat jeho dílo a dílo Evy Kmentové jako restaurátor. Již u vstupní branky nám bylo jasné, že tahle návštěva bude stát za to. V průběhu ukázek jsme si mohli sáhnout na „věčnou hlínu“, se kterou Olbram skutečně za svého života pracoval a na sochy z teplých i studených materiálů. Pan sochař nám ukázal, jak se staví socha. V zadní místnosti jsme objevili i známou posmrtnou masku Jana Palacha. Děti překvapivě výrazně reagovaly na to, když jim pan Grec tento příběh vyprávěl.  

Sochy Evy Kmentové jsou jiné. Sochařka netvořila klasickým způsobem, často se jedná o odlitky, otisky vlastního těla nebo těla blízké osoby. V ateliéru nechyběla ani stěžejní práce Kmentové Lidské vejce. I zde máte nutkání sochy pohladit, sáhnout si tu energii, kterou vyzařují. Jsou hravé, srdečné a smutné zároveň. 

Nyní bude zdobit ateliér Olbrama Zoubka socha našich dětí, kterou společně vytvořily a dovezly ji Polaně jako dárek.

My si naopak odvezli nevšední a inspirativní zážitek.

„Život a světlo jsou krátké…“, píše se u vstupu do ateliéru, který je lesem umění, do nějž autoři otiskli život i pozornost překonávající generace.  

Martina Iblová a Michaela Dvořáková

FOTOGALERIE

Sponzoři a dárci

Zverimex Crazy Pet Rudná s. r. o.
Pomáháme školám k úspěchu
ELDATA pražská s.r.o.

Nenašli jste informace, které jste hledali?

Všechna práva vyhrazena. © 2021 Základní škola Rudná