Bajka

Bajka je literární útvar, který vznikl pravděpodobně v 6. století př. n. l. Za jejího zakladatele bývá považován otrok Ezop, který ale není prokazatelnou historickou postavou.

Základem bajky je personifikace (zosobnění), kdy zvířata jednají a mluví jako lidé, případně je provázejí jiné nepřirozené jevy. Z tohoto jednání vyplyne nějaké poučení či kritika chyby, která ve většině případů bývá čtenářovi již známa. (Zdroj z Wikipedie)

Učíme se ve škole ruský jazyk. V rámci výuky jsme probírali bajky nejznámějších autorů. Bajky Ezopa, povídky L. N. Tolstého, I. A. Krylova. Ale co bylo nejlepší – vznikla nám autorská díla, které žáci darovali budoucím čtenářům. A to nás teprve čekalo divadelní představení A. P. Čechova – „Výročí anebo Žert v jednom dějství“. Hra byla odehrána v ruštině. Někdo si procvičil ruštinu, někdo se pouze díval, ale všichni si odnesli nějaký zážitek.

Moc děkuji dětem za snahu a píli. Vždyť všem je znám citát–„Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem“.

Učitelka ruského jazyka Mgr. Alina Chornomor