Slovo ředitele školy k současné situaci …

Vážení rodiče, vážení žáci, přátelé školy, spoluobčané,
obracím se na vás v situaci, kdy nedaleko nás zuří válka. Je to více než padesát let, kdy jsem se v létě chystal do první třídy. Naše prázdniny u babičky a dědy se zkrátily díky bratrské pomoci, která k nám přišla z východu. Mí rodiče a prarodiče měli smutné válečné zkušenosti. A tak hned druhý den ráno jsme se vydali z chaty domů přes celou Moravu. Otec, matka, já a mí dva malí sourozenci (2 a 3 roky). Z cesty si toho mnoho nepamatuji, docela jsem zapomněl, že vlak nedojel až do Brna a my kráčeli zhruba 5 km pěšky. Ale co mne pronásleduje dodnes, je obraz kolony ruských tanků mezi Vyškovem a Brnem. Ještě dnes, když projíždím těmito místy, cítím tu tísnivou atmosféru v autobuse, kterým jsme cestovali. Nikdo nevěděl, co se bude dít. Jak to dopadlo, víte. Cizí vojska nám pomáhala více než 30 let…

Přes všechny osobní zkušenosti, prožité i sdílené, si nedokáži představit, co dnes prožívají občané suverénního státu Ukrajina. Jediné, co vím, je, že potřebují pomoc. Já jako ředitel mohu pomoci také tím, že přijmeme do školy děti uprchlíků, které se do našeho města dostanou. Pokud o někom víte, nasměrujte jej k nám. Matky uklidněte, nepotřebují k docházce do školy žádné speciální doklady či povolení. Děti můžeme přijímat do naplnění naší povolené kapacity. V této chvíli můžeme přijmout maximálně 14 dětí, které zařadíme do běžných tříd. Nebudeme vytvářet speciální třídu pouze pro děti z Ukrajiny. Vše, co se týká školní docházky, dokážeme vyřešit. Disponujeme rodilými mluvčími, takže nemusí mít strach z jazykové bariéry. Zkušenost s výukou cizinců máme a myslím, že si nevedeme špatně.

Pro děti, které jsou ubytovány mimo Rudnou, hledejte školu v místě jejich stávajícího bydliště.

Vás ostatní prosím o pomoc materiální či finanční. Ne pro školu, ale pro Ukrajinu. Náš školní parlament se rozhodl a věnoval 30.000,- Kč na konto Člověka v tísni. Jsem si jistý, že většina z vás už také pomohla a pomáhá. Válečné útrapy jsou devastující nejen fyzicky, ale i psychicky.

V této bouřlivé době prosím nezapomínejte na své děti, povídejte si s nimi o současné situaci, i pro ně je to velmi složité. Ať chceme nebo ne, informace z médií, ze sociálních sítí a celková atmosféra ve společnosti vůbec, na ně silně působí.

V příloze tohoto článku najdete několik návodů, jak k dětem přistupovat. Nepodceňujete situaci. Sotva jsme se trochu „vyhrabali“ z covidu, útočí na nás další hrozba.

Ukrajinské děti, jejich rodiny a blízké bude tato šílená zkušenost z posledních dnů pronásledovat po zbytek jejich života.

Pojďme jim společně podat pomocnou ruku, každý podle svých schopností a možností.

Rudná pomáhá Ukrajině

Jak s dětmi mluvit o válce? Podívejte se na speciální vysílání pro rodiče a učitele

Rudná pomáhá Ukrajině

Jak mluvit s dětmi o válce

Středočeský kraj – základní informace

Odkaz na facebookovou stránku Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Ukrajina | Vlajky.EU

Sponzoři a dárci

Zverimex Crazy Pet Rudná s. r. o.
Pomáháme školám k úspěchu
ELDATA pražská s.r.o.

Nenašli jste informace, které jste hledali?

Všechna práva vyhrazena. © 2021 Základní škola Rudná