Hej Romale – hudebně taneční dílna v Rudolfinu

Dne 10. 5. 2022 se sedmdesát dětí z 8. ročníků v Sukově síni pražského Rudolfina zúčastnilo dlouho očekávaného pořadu „Hej Romale“. Sehnat vstupenky na tento pořad nebylo jednoduché, bývá o něj velký zájem, a proto jsme byli moc rádi, že se nám letos konečně podařilo tuto akci uskutečnit

Nebyl to typický koncert, ale tanečně pěvecký workshop. Zjištění, že se bude nejen zpívat, ale dokonce i tančit, bylo pro některé osmáky těžko představitelné.

Vynikající zpěvačka, sbormistryně a pedagožka Ida Kelarová, skladatel a kytarista D. Dužda a tanečnice a choreografka L. Bachratá nás všechny zasvětili do tajemství lidského hlasu, tradičního tance a strhující hudby plné života. Společně se členy romského dětského pěveckého sboru Čhavorenge nás učili zpívat písně „Hej romale, hej čhavale“ a „Džal paňi“. Dle reakcí, především děvčat, byl jednoznačným favoritem devatenáctiletý zpěvák Mario.

Organizace nebyla úplně jednoduchá, dát dohromady sedmdesát dětí, případné náhradníky, osm dětí den předem onemocnělo včetně náhradníků, někteří jeli na „lítačku“, některým jsme kupovali jízdenku zvlášť, někomu již bylo 15 (pro IDOS důležitá informace), někdo přišel a v lepším případě i odešel na nádraží, někdo zůstal v Praze, někdo si zapomněl ve vlaku batoh a někomu se udělalo špatně hned po příchodu do Rudolfina. Nakonec jsme vše zdárně vyřešili a podle dětí usuzuji, že tato akce měla smysl. Za sebe musím přiznat, že takto nadšené jsem je už hodně dlouho neviděla.

Osmákům moc děkuji za jejich reakce a přístup. Sama mám radost z toho, že zjistili, že zpívat i tančit může a umí každý, stačí se jen nebát a užít si hudbu. Tuto akci jsme zakončili procházkou starou Prahou.

Na fotografiích a videích ve fotogalerii uvidíte, jak strhující atmosféra zde panovala. J

Pár zajímavých názorů a postřehů:

 „Netušil jsem, že něco jako je romská hudba dokáže tak moc rozpohybovat a otevřít člověka. Je to fakt nádherný zážitek, který nebude jen jednou. Doufám, že to zažiji znovu. Opravdu je pravda, že hudba sbližuje a léčí lidi.“

„Bavilo mě všechno.“

„Protože ti romští hoši zpívali úplně hustě a znělo to dobře.“

„Po programu jsme se ještě prošli po Praze, což bylo opravdu mňamózní.“

„Dežo má hustej hlas, nemám na to hlasivky.“

„Zajímavé je, že jsem měl ke konci vykřičené hlasivky, ale interpreti vůbec.“

„Zajímavá byla příjemná atmosféra po celou dobu koncertu.“

„Málem jsme zpěvem shodili lustr.“

A na otázku Co se ti nejvíce líbilo? děti odpovídaly:

„Mario byl fajn. J Mario je frajer. Zpěv Mária a písně taky. Mario je lepší jak Michal David a hraje na housle.“ (odpověď ohledně Maria se objevila asi 15x)

 „Že to Dežo dokázal dohnat klavírem, když jsme to nestíhali.“

„Dežo je borec na klavír. To prostě chci umět.“

„Dežo to tam pěkně klikal na ten klavír.“

„Dežo – klavírista, hrál perfektně a bez not.“

„Bylo super, že jsme jeli na výlet, moc mě to tam bavilo.“

„Proslov o radosti ze života, hudební atmosféra.“

„Bylo to megadobrý a zajímavost je, že to bylo v Rudolfinu. Procházeli jsme se krásnou Prahou.“

„Že jsme všichni spolu tancovali a zpívali a že jsme se mohli odreagovat a užít si to.“

„Jak nás zapojovali a ta jejich energie.“

„Sledovat kamarády, jak se baví.“

 „Nejvíce se mi líbil tanec a tempo zpěvu.“

 „Úplně jsem zapomněl na strach ze zpívání.“ (pro učitele hudební výchovy TOP reakce)

A která odpověď mě pobavila nejvíc?

Na otázku Co se ti nejvíce líbilo? odpověděla jedna dívka:„Zpěv v rumunštině.“ 😊

Andrea Frašová, hudební výchova

FOTOGALERIE

Sponzoři a dárci

Zverimex Crazy Pet Rudná s. r. o.
Pomáháme školám k úspěchu
ELDATA pražská s.r.o.

Nenašli jste informace, které jste hledali?

Všechna práva vyhrazena. © 2021 Základní škola Rudná