Exkurze do lomu Mořina

V pátek 17.9. žáci devátých ročníků navštívili lom Mořina a zjistili, že základ dobrého výletu je: významná událost, dobré jídlo a pěkná zábava. A samozřejmě dobrá parta.

Výňatek z reportu o exkurzi do Lomů Mořina

V pátek 17. září se žáci 9. ročníku vydali z nádraží Nučice speciálním vagonem běžně neužívanou železniční tratí do Lomů Mořina. Program ke 130. výročí lomů začal prohlídkou štoly. Dozvěděli jsme se historii lomu, jak se zde v minulosti těžil a dopravoval vápenec, jaké je jeho využití, v jak těžkých podmínkách zde lidé pracovali, zhlédli jsme stroje, které se při těžbě používaly, a viděli jsme i dnešní moderní techniku. Průvodce svůj výklad zpestřil zajímavostmi spojenými s lomy. Vyprávěl pověst o německém vojáku Hansi Hagenovi , který se zde údajně zjevuje po třetím úderu do zvonu, zmínil filmy, které se zde natáčely ( Limonádový Joe, Malá mořská víla aj.), vysvětlil původ názvu Mexiko atd.

Agáta Jirková, IX.A

Dodatek učitele:

Při příjezdu tzv. „Zážitkovým vlakem“ zpět na nučické nádraží se deváťáci s vidinou blížícího víkendu měli vesele k odchodu do svých domovů nebo společně ke škole. A protože nás zajímá, co si žáci z exkurze odnášejí, byla propustkou klíčová slova.

Zaznělo: „Andělské schody, Hagenova studánka, zimoviště netopýrů, lezci, potápěči, filmaři, drsné vězení, těžba, vápenec, Malá Amerika, Velká Amerika, Mexiko….“

Chcete-li vědět víc, běžte se do lomů na Mořině podívat.

Mgr. Helena Stejskalová, třídní učitelka IX.A