Jeden z krásných podzimních dnů využili žáci 3. ročníků k návštěvě netradičního novodobého hradu Červený Újezd.
Na nádvoří hradu se dětí ujala paní průvodkyně. Zajímavým vyprávěním se jim snažila přiblížit každodenní život našich předků na venkově v období od 17. do 20. století. I když byl hrad postaven teprve nedávno (v letech 2001 – 2002), skýtají jeho expozice spoustu zajímavých a pro děti neznámých předmětů. Například v místnosti, která představovala kuchyň, viděly děti pravou pec na pečení chleba nebo lis na víno. Poznaly, jak vypadala máselnice a překvapila je i nádoba na výrobu zmrzliny.
V místnosti zařízené v krkonošském stylu se vyjímal tkalcovský stav, u kterého si děti připomenuly celý postup výroby plátna. Úplně neznámou věcí pro ně bylo motovidlo, které sloužilo k navíjení lněné příze. Se zájmem si děti prohlížely i krásně vyšívaný oděv (kroj), ve kterém dříve lidé chodili.
V rytířském sále děti zhlédly rytířskou zbroj a dozvěděly se, že brnění vážilo až 40 kg a že rytíře museli na koně nasazovat pomocí kladky.
V hodovní síni děti zaujalo vyprávění o tom, že lidé dříve neměli ubrousky a mastné ruce si utírali do svého oblečení nebo do srsti psů. Zajímavé byly také skleněné poháry na pití, vyrobené tak, aby po nich při používání neklouzaly mastné ruce stolovníků.
Hodováním skončila i celá návštěva hradu. Děti byly pozvány do pravé krčmy, kde jim pan kuchař připravil výborné palačinky se šlehačkou a domácí limonádou. Za touto sladkou tečkou následovaly ještě nezbytné nákupy drobných předmětů na památku.
Výlet se vydařil i díky slunečnému počasí a děti si z něj odnesly spoustu zážitků i nových poznatků.