Den s vlastní knihou

Ve středu 12. 6. 2024 byla zase „výuka jinak“, ovšem zůstali jsme v naší třídě. Stačilo změnit postavení lavic a přinést si z domova knihu, kterou děti čtou nebo přečetly. Nejprve byla prezentace každé knížky. Potom se například přemýšlelo nad tím, jak jinak by kniha mohla končit, co máme společného s hlavním hrdinou, kdy se mohla některá postava zachovat jinak, či jak by se příběh lišil, kdyby postavami nebyli lidé, ale zvířata. Pět hodin pouze s knihou by bylo asi dlouhých. Proto literaturu vystřídala hudba. Povídání o vdavkách děti zaujalo, i když se vlastně nenápadně seznámily s Prodanou nevěstou a naučily se písničku Byla jedna Káča, co se chtěla vdát. Při matematice potrápilo čtenářskou gramotnost patnáct slovních úloh. Nakonec přišlo vyhodnocení celoročního samostatného čtení. Vítězkami byly čtyři dívky, každá z nich odprezentovala za třetí třídu dvacet knih! Ale i další se snažili podle svých sil, proto malá odměna potěšila celkem sedmnáct dětí. Den ukázal, že čtení je moc důležité, přímo pro vzdělání nezbytné. Takže na prázdniny určitě vyrazit s knihou!

L. Barvová