Na skok do vesmíru

Ve výtvarné výchově jsme zúročili poznatky o vesmíru, kterému se naši páťáci věnovali v rámci přírodovědy. Výsledkem byl několikahodinový výtvarný projekt na pokračování, jehož cílem bylo, jak se říká, téma vyždímat, vyzkoušet si různé výtvarné techniky, ale také nechat tvořit vlastní fantazii.

Plošný velkoformátový model sluneční soustavy vytvořili jako skupinovou práci žáci 5.C, na povrch každé planety byla využita jiná výtvarná technika. Pohled do našeho slunce nebyl nebezpečný, jelikož sluneční paprsky zajišťovalo šetrné led osvětlení.

Dále jsme se v 5.B i 5.C věnovali vesmírným tělesům, která jsou dílem člověka. Na prostorových objektech převážně z odpadového materiálu žáci pracovali ve skupinách. Výsledkem jsou různá vesmírná vozítka, stanice, rakety, a dokonce i jeden kosmonaut v téměř životní velikosti. Inspirací byla skutečná vesmírná tělesa, nicméně naše příběhy, které děti společně zpracovaly ve svých projektech, jsou již dílem fantazie. Vesmírná tělesa s projekty obou tříd jsou vystavena v oknech školní jídelny.

Tím jsme ale s vesmírem ve výtvarné výchově neskončili, na řadě byl mimozemský život. Z kufříků jsme vylovili jehly a pustili se do vytvoření vlastních plyšových ufounků. Ač jsou naši páťáci už jednou nohou na druhém stupni, o nového vlastnoručně vyrobeného plyšáka stáli téměř všichni. Někteří drželi jehlu v ruce možná podruhé v životě, ale nakonec se s předním stehem statečně poprali všichni.

Jak ale vypadá planeta, na které naši ufounci žijí? Je tam dostatečná infrastruktura? Žijí společně v míru? Následovala výtvarná práce opět ve skupinách, malba temperou na velkém formátu. Vyvrcholením celého projektu bylo oživení našich ufounků pomocí jednoduché stop-motion animace, jako pozadí posloužila vybraná malba planety. Páťáci si vyzkoušeli princip animace a výsledkem jsou kraťoučká videa, na která se zde můžete podívat. Tímto jsme se s vesmírem rozloučili a vrhli se zase na něco jiného, ale o tom třeba příště.

Martina Iblová

FOTOGALERIE

Ufounci 5.B

Ufounci 5.C

Sponzoři a dárci

Zverimex Crazy Pet Rudná s. r. o.
Pomáháme školám k úspěchu
ELDATA pražská s.r.o.

Nenašli jste informace, které jste hledali?

Všechna práva vyhrazena. © 2021 Základní škola Rudná