Dnešní datum: 16. 07. 2018, 29. týden roku
Kategorie: Žlutý květ

Výprava do Techmanie

Akci do Plzně jsme si zopakovali téměř po čtyřech letech. Tato byla ovšem v mnohém jiná a zajímavější. Při minulé návštěvě byla totiž zavřená hlavní velká hala.

Výprava do Techmanie, prosinec 2017Děti se vrhly na první atrakce. Při závěrečném povídání o zážitcích, se některým nejvíce líbila právě jedna z prvních expozic – nakloněná místnost. Děti zkoušely sílu magnetu, nebo se nechaly vytahovat vzhůru silou setrvačnosti. Někteří se bavily „moderováním“ na Déčku. Některé naopak zaujalo podzemí – expozice Vzhůru dolů, původem z finské science centra, kde se děti například dozvěděly něco o vrstvách zemské kůry a těžbou nerostných surovin, které každý denně využíváme.

V expozici Vodního světa se vyřádily s žonglováním míčku na vodě, Archimédovým šroubem, vodním výtahem a dalšími hrátky. Jedna z expozic byla věnována jídlu, ale ta ty nejmladší příliš nezaujala. Přesunuli jsme se do vedlejší haly, kde nás čekal především vesmír. Pěkné velké modely raket, od první známé po rakety, které jsou ve vývoji a ještě nelétají. Interaktivní exponáty představily Sluneční soustavu, Keplerovy zákony, fáze Měsíce či složení Země a Slunce. Velký úspěch mělo malé tvořící se tornádo a tíha na planetách. Někteří si vyzkoušeli, kolik by na různých planetách vážili. Předchozí expozice děti natolik zaujali, že jsme planetárium už nestihli.

Po svačině se dala stihnout ještě jedna expozice – expozice sportu (Mathatlon). Nezvládli jsme obejít všechno, ale i tak bylo velmi zajímavé zjistit, jak natočit plachtu jachty tak, aby plula proti větru. Někdo si vyzkoušel lyžování – obří slalom, jiní míčové hry a další aktivity, vyžadující postřeh. Po nezbytném nakupování suvenýrů byl čas na návrat.

Plánování přesunů Rudná – Plzeň a zpět nebylo úplně jednoduché, navíc jsem preferoval alespoň jednu cestu vlakem. Je totiž s podivem, jak občas narážím na některé děti, které cestování vlakem téměř neznají. Přitom oproti autobusu je to zcela jiný zážitek a hlavně pro děti nabízí možnost volného pohybu. Nezapomenu kdysi na tvrzení desetiletého kluka, který celý vyjukaný povídal, jak jede poprvé vlakem!

Jízdní řády mne ovšem na zpáteční cestu donutily použít z Plzně autobusu. Toho žlutého se servisem. Pro některé děti to byl opět neuvěřitelný zážitek. Než proběhl úvod a reklamy na obrazovce (které se nedaly vypnout), než stevardka rozdala vše možné, než děti několikrát protočily na dotykových obrazovkách na sedáčkách menu, byli jsme v Praze na Zličíně.