Dnešní datum: 22. 04. 2018, 16. týden roku
Kategorie: Žlutý květ

Parádní zimní prázdniny v Krkonoších

Zimní tábor 2017Nějak se s tábory začínáme přesouvat do Krakonošova. Nejdříve podzimky, nyní jarní tábor. Velká Úpa to jistila, akorát boudu, jak se v Krkonoších říká chalupám, jsme vyzkoušeli jinou. A výše – bydleli jsme v 800 m s výhledem na úpské údolí a Černou horu. Vyšší poloha s sebou nesla výhody i nevýhody. Tedy ono je to relativní. Muselo se často chodit do kopce, což může být nevýhoda, ale pro zdraví těla nebylo nic lepšího. Kufry nám nahoru vyvezl sněžný skútr, dolů jsme je vezli na bobech.

Vyšší poloha byla jednoznačně výhodná pro bobování. Několika stometrové a kilometrové sjezdy se dají jinde než na horách těžko uskutečnit. Vyzkoušeli jsme několik tras, ale nejlepší místo na ježdění bylo u Janovy Boudy. A pak pořádný 660 m dlouhý sešup až na cestičku k chatě. Ti nejmladší předškolní účastníci jezdili z bezpečnostních důvodů s vedoucími nebo nejstaršími dětmi na jedněch bobech. Bobování bylo parádní, přesto nebylo jedinou náplní zimního tábora. Chtěli bychom jezdit více, jenže často byl den krátký.

Zimní tábor 2017edevším večer probíhaly hry a soutěže. Sněhuláci a Sněhové vločky, dvě družstva, co hrála hry, luštila, zápolila nebo se venku pokoušela postavit sněhové stavby. To ovšem příliš nešlo, sníh byl po mnohém natátí a zase zmrznutí příliš krupičkovatý. Jeden večer jsme si povídali u praskajícího dřeva v krbu a hodnotili předešlé dny.

Poslední dva dny před odjezdem jsme strávili také jinde, než jen v Úpě. Naše grupa popojela o pár kilometrů dále do Horního Maršova. Zamířili jsme do bývalé barokní fary, která je komplet perfektně zrekonstruovaná a protkaná moderními technologiemi. Tam sídlí DOTEK – Dům Obnovy Tradic, Ekologie a Kultury. Na půdičce bývalých chlévů (dnes společenská místnost) jsme si pověděli něco o původních lidových řemeslech nejen v Krkonoších. Ty si pak děti mohly vyzkoušet a výrobky odnést. Každý si vybral nějakou činnost; někteří kluci dělali dřevěné knoflíky, někdo korálkoval, někdo splétal ozdobné pavučiny z vlny.

Zimní táborDěti se také hodně těšily na Zoo Dvůr Králové. Venku nebylo samozřejmě tolik zvířat jako v létě, přesto návštěva stála za to. Podle reakcí dětí se jim hodně líbila pouštní „lištička“ fenek, sloni, opičky nebo hrabáč, kterého někteří považovali za mravenečníka. Byly unešení velikostí želv obrovských a spekulovaly, jestli jsou to opravdu želvy nebo jestli nejsou umělé. Hrošíky některé děti ani nezaregistrovaly, protože je zaujaly odklápěcí kvízové panely na opačné straně chodby. Při našem večerním zoo kvízu na chatě se pak divily, že tam něco takového bylo :-). Ve dvorské zoo je opravdu velká síťová prolézačka, ta samozřejmě neunikla naší pozornosti.

Počasí nám nadmíru přálo, celý týden bylo jasno. Co víc si přát. Nejednou jsme tak obdivovali noční oblohu posetou hvězdami, tak, jak ji z města přes světelný smog není možné vidět. Ukazovali si souhvězdí (první večer i Měsíc) a zářící Venuši. Přes den bylo na sluníčku pěkné vedro a sníh na cestách tál, aby večer zase pěkně ztuhl. Jarní prázdniny se vyvedly a já už pokukuji pro další tábor v Krkonoších ještě výše…