Dnešní datum: 21. 09. 2018, 38. týden roku
Kategorie: Žlutý květ

Jaký byl květnový širák

Širák 2018Poměrně narychlo svolaná akce byla specifická tím, že se pevný termín nedal dopředu plánovat. Je závislý na mém volnu a to se musí skloubit s příhodným počasím, aby akce měla smysl. Příhodným počasím je myšlena obloha bez oblaků. Abychom mohli dalekohledem pozorovat noční oblohu, stejně tak pohled na nebeskou klenbu ze spacáku nesmí chybět.

Různé meteorologické modely říkaly, že v noci bude jasno, ale večer to tak vůbec nevypadalo. Byla úplně zatažená obloha. Ovšem rozhodnutí vyjet na louku v sobotní květnový večer bylo správné – opravu se vyčasilo. Všichni viděli ve dvou dalekohledech Jupiter a Venuši. Později, až když se opravdu setmělo, jsme už jen ve dvou pozorovali hvězdokupy, galaxie a další objekty hlubokého vesmíru. S Adamem jsme se vyřádili při malování světlem. Fotoaparát na stativu byl nastaven na dlouhou expozici a my před ním vymýšleli různé kreace s baterkou, mobily, svítícími hodinkami, zeleným, červeným a fialovým laserem.

Noc byla příjemná a všichni spali dlouho, i když do nich ráno pralo Slunce. Po snídani jsme obešli pár ptačích budek, a spočítali, kolik je v nich mláďat. Ráno i večer někteří dalekohledem pozorovali ťuhýka obecného a zpívajícího strnada. Jen vzlétávající letadlo z ruzyňského letiště jsme neviděli za celou dobu ani jedno. Kvůli větru vzlety probíhaly z druhého směru. Byla to parádní akce, za rok se těšíme na další širák.

Fotogalerie

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.