Dnešní datum: 22. 04. 2018, 16. týden roku
Kategorie: Žlutý květ

Jak jsme na silvestrovském táboře (ne)postavili pevnost

Silvestrovský tábor 2016-17Celotáborová hra byla dělaná hlavně na sníh. Ani tento rok to při odjezdu na tábor nevypadalo na nějaké sněhové radovánky. Ale k našemu překvapení hned první noc v Prachaticích trochu sněhu napadlo (to byl také do konce našeho pobytu jediný). Díky slunečnému počasí po většinu tábora a tedy i mrazivému, ta trocha sněhu naštěstí mizela jen pozvolna.

S celotáborovou hrou jsme začali až druhý den odpoledne. Dopoledne děti měly objednaný program z Dřípatky, kde jsme byli ubytováni. Děti se učily staročeské hry; například tlučení špačků, točení káči, drápky, čáru, kamínky… Po tomto programu se děti venku rozdělily do tří družstev, podle toho, jaké měly u svého jména zvíře na lístku na větších keřů. V každém družstvu bylo třeba vymyslet pomyslný poklad, jaký budou mít ve své pevnosti a o který budou bojovat ostatní družstva.

Venku měla proběhnout stavba pevností ze sněhu. Ovšem sníh do druhého dne poněkud změnil strukturu, tak že se z něj stavělo velice špatně. V podstatě to nešlo. Bunkry si ale děti udělaly také na archu papíru, který byl na nástěnce, a podle počtu bodů postupovaly k bunkru, který si vybraly za cíl.
Silvestrovský tábor 2016-17
Představa pevnosti, jakou měly děti ve filmu Pes, který ukončil válku, byla jen chimérou. V tomto kanadském filmu (kde dominují francouzská jména) bojují dvě party o sněhovou pevnost. Není to ale boj „na ostří meče,“ jedná se o hru, která má svá pravidla a všechny děti jsou mezi sebou nakonec přáteli. Nečekaným způsobem totiž do děje vstoupí bernardýn jednoho z vůdců party.

Tak jsme se snažili napodobit nějaké momenty z filmového příběhu nebo se příběhem inspirovat. Různé stroje střílecí sněhové koule nebo praky jsme neměli, děti si ale zaházely šipkami (a sněhovými koulemi samozřejmě také). Nechybělo ani „psí spřežení,“ trasa s úkoly a další spousta zimních radovánek, her venku, v klubovně i na hřišti.

Na Silvestra nechyběla hostina, která pokračovala ještě druhý den (tolik jídla se nedalo hned sníst) a zábavný večer se scénkami družstev. Samozřejmě jsme byli na půlnočních ohňostrojích, ale ten nejhezčí, městský s hudbou byl až 1.1. večer. Neopomenuli jsme ani návštěvu dětmi tak oblíbeného krytého bazénu. Tábor byl fajn, slunce nám nadmíru přálo i toho sněhu nakonec trochu bylo.