Dnešní datum: 20. 10. 2018, 42. týden roku
Kategorie: Žlutý květ

HVĚZDÁŘSKÉ VEČERY V RUDNÉ

2018

Neděle 4.11. od 18:00 (v případě nepříznivého počasí neděle 11.11. od 18:00)
 
K vidění bude Mars, hvězdokupy, mlhoviny, galaxie i dvojhvězdy 

Rudná, ul. V. Nováka (mapy.cz/s/eefE).
Koná se jen za příznivého počasí (aktuální stav)Pro pozorování musí být úplně jasná a čistá obloha. Nejde pozorovat ani přes slabou oblačnost, přes kterou prosvítají nejjasnější hvězdy.

Odkaz na originální stránku

 


Hvězdářský večer v březnu 2013

Hvězdářský večer Rudná, březen 2013V sobotním večeru, v polovině března proběhl v Rudné další hvězdářský večer. Noční obloha na pozorování byla parádní – planeta Jupiter s jeho měsíčky, Měsíc s krátery a pohořími, jasná mlhovina v Orionu, otevřené hvězdokupy. Pohled na tyto objekty noční oblohy by mohl být ale krásnější, nebýt slabé průhledné oblačnosti, která nebyla na první pohled vidět.

Na začátku akce to vypadalo, že zájemce o pozorování odradilo mrazivé počasí. Ovšem po čase se zájemci o pozorování sešli. K dispozici jsme měli dva dalekohledy (typy Newton na Dobsonově montáži, průměrHvězdářský večer Rudná, březen 2013 zrcadla 200mm a 250mm). Nebýt frišného počasí, účast by byla jistě hojnější. To jsou hold ty priority. Obloha v zimně je na pozorování parádní, ale tato pozorování jsou vykoupena nejen zmrzlými prsty.

Časosběrné video (tzv. time-lapse) z hvězdářského večera (foto a video Daniel Podrazský, Chýně).

...................................................................................................................................

Hvězdářský večer v dubnu 2010

Kvězdářský večer se konal v rámci akce k mezinárodnímu Dni Země. Poslední akcí ke Dni Země v Rudné bylo pozorování noční oblohy. Mělo začít až po setmění, ve 22:00, ale zájemci přicházeli už mnohem dříve a někteří se zastavovali, když viděli velké dalekohledy. Není divu, protože největší dalekohled měl průměr hlavního zrcadla 28 centimetrů, což už je slušný přístroj. Během večera třicítka lidí pozorovala Měsíc, planetu Saturn a Mars, hvězdokupy a vícenásobné hvězdy. Obloha se ale zhoršovala, a proto na závěr proběhlo promítání. Nejprve jsme se ocitli na povrchu Marsu, díky 3D snímkům a brýlím. Pak jsme si promítli pár snímků Slunce a na závěr video o životě na Mezinárodní kosmické stanici a raketoplánu.

Ještě před večerem, na Dni Země se účastníci mohli podívat do dalekohledů. S radostí musím napsat, že díky ochotě majitele obchodu s astronomickými dalekohledy Supra Praha jsme v Rudné měli opravdu špičkové přístroje (pro znalce: sluneční dalekohled LUNT LS100THa 0,7Å, katadioptrický /zrcadlo-čočkový/ Celestron CPC 1100 XLT a čočkové /refraktory/ William Optics ZenithStar 110 f/7 a Celestron Onyx 80 ED). Účastníci se tak například mohli podívat speciálním dalekohledem na Slunce, pro člověka v nepozorovatelném spektru, při kterém jsou vidět sluneční protuberance a další povrchové útvary. Jen škoda, že v tu dobu nám Slunce trochu spalo a neukázalo žádné výraznější útvary.

K vesmíru se vztahovala i výstava astronomických fotografií a výstava o světelném znečištění, problému, kterému se začínají věnovat některé vlády po celém světě. Světelné znečištění není jen o tom, že jsme ztratili krásu noční oblohy, ale je to i problém zdravotních dopadů na člověka, přírodu, ekonomický a při nevhodném osvětlení bezpečnostní

...................................................................................................................................

Druhý hvězdářský večer

Poslední listopadovou neděli se v Rudné konal druhý hvězdářský večer. Počasí bylo o něco lepší než při první akci v říjnu. Nebylo úplně zataženo. Nebylo ani jasno, ale skrz tenkou oblačnost byly vidět alespoň ty nejasnější objekty. Tím byl Měsíc po první čtvrti a planeta Jupiter.

Hvězdářský večer - prosinec 2009
Na školním hřišti byli k dispozici tři dalekohledy. Jeden malý zrcadlový (průměr objektivu 78 mm), který firma Celestron vyrobila k letošnímu Mezinárodnímu roku astronomie. Dalekohled má velmi jednoduché a pohodlné ovládání. Dá se totiž postavit na stůl či okno. Další zrcadlový dalekohled – refraktor (průměr objektivu 150 mm) byl největší přístroj hvězdářského večera. K dispozici byl také čočkový dalekohled – reflektor (průměr objektivu 70 mm), který obsahuje elektronické navádění.

Měsíc byl ještě v období, ve kterém jsou vidět krátery se stíny, což je mnohem krásnější podívaná, než na Měsíc v době úplňku. U Jupitera bylo možno spatřit jeho čtyři největší měsíce, Io, Ganymed, Kallisto a Europa. Tyto měsíce jsou vidět i v malém dalekohledu, stačí již triedr. Ostatní měsíce jsou už ale pro běžné amatérské dalekohledy nedostupné. S současné době je známo 63 měsíců Jupitera.

Po pozorování proběhlo promítání. Na přání byly promítnuty snímky Slunce a Mlhovin s výkladem. Na závěr jsme si povídali a promítali videa z kosmonautiky, jedno byla aktuální, jen dva dny staré z přistání raketoplánu.

Škoda téměř zatažené oblohy, na druhou stranu, mohlo být hůře. Statisticky totiž na zimní měsíce příliš jasných nocí nepřipadá. Další hvězdářský večer se uskuteční po novém roce.

...................................................................................................................................

Jaký byl 1. hvězdářský večer (25.10.2009)

1. hvězdářský večerBylo to první mne historicky známé veřejné setkání s astronomií v Rudné. Krásně se tak přiřadilo k Mezinárodnímu roku astronomie .

V plánu bylo pozorování dalekohledy na školním hřišti a poté promítání. V tomto případě ale má rozhodující slovo počasí. Nejen že bylo zataženo, ale i trochu sprchlo. Proto následovala rovnou druhá část programu – promítání. S výkladem se promítaly snímky planety Jupiter, Měsíce, nočních krajin a s hudbou mlhoviny. Na závěr promítání se diváci podívali na video ze života na Mezinárodní kosmické stanici.

Po promítání si každý prohlédl dalekohledy, kterými by se pozorovalo za jasného počasí. K našemu překvapení přišla spousta dětí, ale dospělí také nechyběli. Bylo vidět, že o vesmír v Rudné a okolí zájem je. To byla také první myšlenka na uspořádání této akce. Je v Rudné a okolí někdo, koho vesmír nebo kosmonautika zajímá?

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.