Dnešní datum: 27. 06. 2019, 26. týden roku
Kategorie: Aktuální školní rok

Environmentální výchova u deváťáků

Environmentální výchova u deváťáků To, že není deváťákům cizí životní prostředí, mohli prokázat ve čtvrtek 13. září. Vyrazili totiž do Hulic nedaleko přehrady Švihov (většině lidí je známá jako přehrada Želivka). Přehrada je největší vodárenskou nádrží v ČR a ve střední Evropě. Pitnou vodou zásobuje téměř celou středočeskou oblast včetně Prahy.

     První zastávkou byl Vodní dům. Zde byly žákům představeny dvě tváře vody- voda jako životní prostředí rostlin a živočichů a také voda jako nezbytná podmínka života člověka. Na zdech v zasedací místnosti pak mohli vidět fresky ze zatopeného kostela v Dolních Kralovicích (pod vodou přehrady skončila celá tato vesnice i některé další)). Žáci byli nejprve rozděleni do skupin po pěti, následně hráli hry, odpovídali na otázky paní lektorky. Potom dostali pracovní listy a byli vypuštěni do expozice. Zhruba za půl hodiny se vrátili zpět do zasedací místnosti. Nastal okamžik pravdy – tedy hra „Vodní riskuj“. Žáci ve skupinách volili otázky od 100 do 400 bodů z různých témat. Některým se dařilo opravdu velmi dobře. Po skončení této části všichni nedočkavě vyběhli do venkovního atria. Tady si mohli vyzkoušet vodní kolo, čerpadla, vodní mlýnky a pumpy. Že jsou někteří velcí hračičkové, můžete vidět na některých snímcích. Protože bylo hezky, nějaké to polití vodou nebylo problém.

     Druhou zastávkou byl Včelí svět. Ve venkovní části je možné vidět bylinkovou zahrádku, hmyzí hotel pro včely samotářky a nechybí ani úly. Uvnitř pak žáci prošli velkým včelím úlem s obřími plástvemi. Od paní lektorky se dověděli spoustu informací ze života včel. Dále pak vyzkoušeli svou šikovnost. Každý si vyrobil svíčku ze včelího vosku. Mnozí si nakoupili domů dárky-ať už med různých příchutí, medovou limonádu, sušenky, bonbóny, mýdla a jiné.

     Výlet se vydařil. Dověděli jsme se mnoho zajímavého. Mimochodem víte, co je kuřička hadcová? Vypadalo by to podle názvu na nějakého opeřence, ale jde o drobnou rostlinku s bílými kvítky, které je tady v okolí přehrady asi 90% světové populace. Délku přehradní hráze byste také sotva trefili (je to 860m) a průměr tunelu, kterým přitéká vody z přehrady až do Jesenice u Prahy, si také asi mnozí z vás těžko představí. Ten je 2,64 metru. Toho, co se zde může návštěvník dovědět, je mnoho. Spoustu věcí si každý může vyzkoušet. Obě místa stojí určitě za návštěvu. Vřele doporučují deváťáci a jejich doprovázející učitelky.

                                              Mgr. L. Braunová, Mgr. I. Šťovíčková     

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.