Dnešní datum: 21. 10. 2018, 42. týden roku
Kategorie: Školní jídelna

Na svatého Martina bude velká hostina

Na svatého Martina bude velká hostinaBývalo dobrým zvykem, že sv. Martin přijížděl na bílém koni a podzimní krajinu zasypal první sníh. V posledních letech však máme více sněhu na Velikonoce, a tak se jméno sv. Martina začíná pojit stále více s jinými událostmi.

Stále více se prosazuje pečínka ze Svatomartinské husy nebo kachny, i když ta má rovněž solidní historický základ. Dříve byla martinská husa poslední pečení před šestinedělním adventním postem, jako by se lidé chtěli připravit na dlouhou chladnou zimu. K tomu se pekly martinské rohlíky a podkovy (zvané martiny) a roháče.

Jakou má vůbec sv. Martin souvislost s husami?
Pro vysvětlení se musíme vrátit trochu do historie. Martin byl původně tak trochu proti své vůli římským vojákem a osud ho zavál z rodné Panonie (dnešního Maďarska) až do Francie, do města Amiens. Zde se roku 335 odehrála známá událost, kdy za mrazivého rána Martin rozťal mečem svůj plášť a polovinu věnoval nuzně oděnému žebrákovi. Pak události nabraly rychlý spád. Martin poslechl výzvy Ježíše, který se mu zjevil následující noci – dal se pokřtít, odešel z armády a začal se věnovat duchovnímu životu. Žil poustevnickým životem, obracel pohanské vesničany na víru, pomáhal chudým, uzdravoval nemocné a konal další zázraky. Když pak zemřel ve městě Tours biskup, občané si vzpomněli na Martina a pod záminkou, aby přišel uzdravit nemocného, jej pozvali do města. Tam jej pak vysvětili na biskupa. Martin však po této hodnosti netoužil a schoval se do husince. Hejno hus ho ale svým hýkáním prozradilo a tak musel nabízenou poctu přijmout. Možná proto dodnes husy trpí za tuto „zradu“.

Sv. Martin zemřel v 80 letech a 11. listopadu byl za účasti mnoha věřících v Tours pochován. Dnes nese jeho jméno řada významných církevních památek prakticky po celém světě.

K jeho jménu se váže i spousta tradic a pranostik (první sníh, první víno, martinská husa a pečivo). I další naznačují blízký příchod zimy, např. Na svatého Martina, bývá dobrá peřina, Na svatého Martina kouřívá se z komína, ale také Martinův led, bude vodou hned.

Sv. Martin je patronem:

- Vojáků, jezdců, koní a podkovářů, vinařů, cestujících, chudáků a žebráků, zajatců, abstinentů, domácích zvířat a hus, úrody na polích.

Převzato: http://www.vitanafs.cz/koncepty/na-svateho-martina-bude-velka-hostina/

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.