Dnešní datum: 19. 01. 2019, 03. týden roku
Kategorie: 2014/15 archiv

Malý report od sedmáků z Lumky v Zásadě

18.6.

         Čtvrtek nám nadělil šedivou oblohu a občasný déšť, a tak se dopolední vyučování nemohlo odbývat venku, ale pod střechou.

     Naštěstí po obědě déšť přešel v pouhé mrholení. Na louce a v lese byly připraveny různé úkoly, součásti tematické hry El mafioso. Jednalo se o pátrání po pěti mafiánských bossech, kteří museli být konečně zneškodněni. K tomu bylo potřeba získat značný počet důkazů a indicií. Některé bylo možné najít poměrně snadno, stačilo například přeházet písek, ale jiné se ukrývaly třeba v pětilitrových lahvích naplněných odpudivým obsahem, který se musel důkladně prozkoumat holou rukou. Děti si v tomto směru počínaly zmužile, uvážíme-li, že nemohly vědět, jak nevábně vyhlížející tekutina vznikla. Koktejl neškodných kuchyňských surovin totiž rozkládající se sliz a podobné dobroty imitoval dost zdařile.

     Všechno má svůj konec, a tak večer přinesl zlatý hřeb, závěrečnou diskotéku. Ta je právě v plném proudu a o zážitcích děti už doma poreferují brzo samy.  

 

17.6.

     Dopolední vyučování a odpolední hry byly dnes doplněny exkurzí k paní, která vyrábí pro zdejší kraj typickou skleněnou bižuterii a různé další skleněné výrobky z trubicového skla. Děti vyzkoušely navlékání korálků za pomoci stoletého karuselového mechanismu a vlastními ústy si vyfoukly artefakt povětšinou abstraktního tvaru. Při troše štěstí si dílko dovezou domů vcelku.

     Na včerejší taneční večer navázal i dnes večer ve velkém stylu. Bylo to kasino. Na stolech měnily majitele tisíce dolarů, ale ne amerických nebo australských – cestovní kancelář má totiž vlastní emisi. Jediná aktivita moc netáhla, člobrdo. Vstup byl deset dolarů, vítěz bral padesát, cena za druhé místo byla dvacet, ale nic. Člobrdo prostě už není nic pro sedmáky.

     Pak přišla na přetřes otázka co s načatým večerem. A to bylo překvapení.

 

16.6.

Úterý v Lumce
byla mozaika rozličných činností.

Dopoledne ovšem trocha učení, to děti poněkud trpěly.

Odpoledni dominovali Šňupáci 69, s. r. o., kteří se ukázali jako výkonní nosiči vody. Možná nezasvěcenému výsledek 3,8 litru na hodinu a pětadvacet lidí nepřipadá nijak oslnivý, ale když se uváží, že voda byla házena do vzdálenosti přibližně dvou metrů z ruky do ruky v kelímku na čištění zubů…

Večer byl slavnostní. Dívky metamorfovaly v dámy a kluci skoro ve lvy salonů, i když někteří pánové museli být na taneční parket dohnáni za použití mírného násilí. Ale přípravu nepodcenili a všem to hrozně slušelo.
 

15.6.

První den pobytu v Zásadě byl pestrý a rychlý. Děti si vytvořily v duchu tématu svého pobytu Mafiózo dvě rodiny, Šňupáky 69, s. r. o. a Falcony´s Family.

Hned po obědě se ptaly, zda se mohou zeptat na heslo wi-fi v Lumce. Samozřejmě se zeptat mohly, ale odpověď zněla, že heslo je přísně střežené tajemství. Na některých obličejích byl znát záchvěv paniky. A pak vyrazily do terénu. Žádné virtuální sítě, ale tráva, kopec, vzdoušek, pohyb a reálná sociální síť byly hned vyzkoušeny. Hrálo se třeba lidské pexeso. Nedjřív zvířata, pak rostliny, ale už šlo sbírání „kartiček“ moc snadno, tak se přešlo na dopravní značky. Druhá skupina se spojila v jeden organismus, a to hmyzí, a housenčím pohybem lezla šílenou rychlostí po travičce před Lumkou jako divá. Maminky v kufrech po návratu vypátrají stopy. Ale trochu trávy na zahradě ještě zbylo.
Po večeři už bylo dost zelené, byl čas hrát všemi barvami. Což se stalo. Ale většinou jen na omyvatelných částech – obličej, vlasy… Většinou.
Pak povídání na pokojích postupně tichlo  a šlo se spát.

Fotografie najdete : http://deniky.pobyty-pro-skoly.cz/vsechny-zapisky/jaro-2015/zs-rudna-15.6-19.6.-penzion-lumka/

print Formát pro tisk